Ki a szegeny?
Bizonyos statisztikak szerint Laosz a vilag legszegenyebb orszagai koze tartozik. Valoszinuleg alacsony a GDP, nem vezet mindenhova aszfalt ut, alacsony az iskolazottsag es az egy fore eso autok szama. Nyilvan, ezek is lehetnek szempontok a szegenyseg meghatarozasaban.
Mas iranybol kozelitve a temahoz viszont joval arnyaltabb a kep. Mert mit lattunk eszak es kozep Laosz hegyvidekein? Rengeteg a viz, a volgyekben kivalo lehet a talaj, hiszen az esos idoszak aradasai feltoltik hordalekukkal a partot. Koszonhetik ezt annak, hogy a folyoik nincsenek szabalyozva. Minden lehetseges helyet megmuvelnek, tobbnyire kezi erovel. Ez nem csak a volgyekben, hanem a hegyvideken elokre is igaz, a viz ott is folyik, boven. Salata, mindenfele zold levelek, citromfu, menta, ujhagyma boritja a tajat, termeszetesen az elmaradhatalan rizs mellett. S mit ad meg a viz? Aramot! Akar kicsiben, sajat celra aggregatorral a farm korul, vagy a falu energia ellatasara. Duzzasztjak nagyban is, vizieromuvekkel, fo exportja az orszagnak az ily modon nyert energia, leginkabb Thaifold a vasarlo. Kaja, viz, energia van - szolgaltatok nelkul! Videken meg van a lehetoseg halozaton kivul elni. Fel sem fogjak, mekkora ertek ez.
Az idojaras is kegyes, most telen (szaraz idoszak) a leghuvosebb 12 fok korul volt ejjel a hegyekben, de nappal 30 fok kore felmelegszik es minden nap sut a nap. Az esos idoszak ennel joval melegebb. Gyakorlatilag minden megterem, ami otthon, plusz a tropusi gyumolcsok. Voltunk egy igazan szegenynek tuno, csak gyalog megkozelitheto piciny faluban, par szazan, ha lakhatjak. Csak bambusz viskok voltak. Es baromfi. Szabadon kapirgaltak a telepulesen es kornyeken (ez mindenutt, akar meg varoson is igy van). Megkerdeztuk, csak annak a holgynek volt 80 baromfija, a faluban tobb, kozel ezer. Nalunk mi a helyzet, egy faluban? Mashol rengeteg malacot lattunk (szinten szabadon). Az onellatas teljesen mukodik, a felesleggel pedig mennek a piacra. Szinte mindenhol van piac, vagy csak kiulnek egy asztallal a haz ele.
Valoszinuleg ezekben a falvakban nem kellemes a sarban dagonyazas az esos idoszakban - hiszen aszfalt ut nincsen. Mosakodas a folyok, patakok vizeben tortenik termeszetes modon. Mosas ugyanitt. Nincs internet, s a gyerekeknek nincsenek mindenfele kutyujei. Tenyleg ez a szegenyseg?
Gyerekek
Laosz egyik jellemzo hangja a hisztis gyereksiras. Rengeteg a gyerek, akikkel gyakorlatilag senki nem foglalkozik. Persze, a szulok meg maguk is gyerekek, s mar veluk sem foglalkoztak. A 20-as evei elejen jaro fiatal mar 2-3 csalados, a 40-es evei elejen pedig mar sokgyermekes nagyszulo. Jellemzoen 6-7 gyerek szuletik, a tizenevesek mar szulok. Az utikonyv azt irja, az elmult 30 evben megduplazodott Laosz lakossaga. Buszkek erre (is), de hogy minek ez a tulszaporulat es hova vezet, abba mar nem gondol bele senki. Fenysebesseggel elik fel kornyezeti tartalekaikat. S hamarosan az onellatas is megszunik, elerik a kritikus hatart, amikor szukseg lesz gepesitesre, hogy elegendo elelmiszert termeljenek. A gepek mukodtetesehez gazolaj szukseges, a vegyszerek eloallitasahoz meg tobb fajta energia stb..., es a vilag egyik pontjan sem arrol szol a tortenet, hogy ezek olcsobbak lesznek.
kölkök |
Biciklije szinte minden gyereknek van (talan segelyszervezetektol erkezik ez is), nemelyek iskolaba is jarnak. Hogy ott mit tanulhatnak? Talan irni, olvasni, szamolni. Varosban nyilvan maskent van, csakhogy itt a lakossag jellemzoen videken el. Fentiekbol is kovetkezik, tudatlansag van, minden teren.
Meg a hatarvarosban (Huay Xai) beszelgettunk egy 16-18 ev koruli szerzeteslegennyel. Remek kiejtessel, kb.kozepfokon beszel angolul, ket eve tanulja. Egy eszakon fekvo kis falubol erkezett, s nagyon motivalt az angol nyelv tanulasaban. Ezt tartja a legfontosabbnak, mivel ugy latja, az egesz vilag ezt a nyelvet beszeli. Ilyen is van.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése